Перший заступник голови Адміністрації президента Віталій Ковальчук днями повідомив, що проект нової Конституції, погодженої конституційною комісією 26 червня поточного року, не передбачає жодних змін відносно статусу територій Донбасу. - Наголошую, що жодного особливого статусу для цих територій у проекті Конституції не передбачається. У поданій на розгляд Президенту версії у перехідних положеннях лише згадано, що порядок місцевого самоврядування у окремих районах Донецької та Луганської областей визначається законом. Такою була пропозиція Венеціанської комісії. Нагадаю, що цей закон — про особливості самоврядування — вже діє, і жодних нових особливостей проект Конституції не передбачає, – наголосив високопосадовець. - Ми вже зіткнулися з проявами сепаратизму на Сході України. Задля унеможливлення подібних проявів та гарантування дотримання Конституції передбачається надання президенту права у невідкладному порядку призупиняти рішення, які несуть в собі загрозу суверенітету, національній безпеці та територіальній цілісності», – додав він.
Адміністрація мережі Facebook заблокувала аккаунт письменника та радника російського президента Володимира Путіна, громадського діяча РФ Едуарда Багірова за використання виразу «несчастные хохлы». Адміністрація мережі пояснює, що слово «хохлы» в даному контексті підпадає під загальний контекст використання принижуючих гідність нації понять на кшталт «ніггер» та інших і порушує правила співтовариства. Згідно правил останнього, аккаунти блокуються за умови існування «реальної загрози нанесення фізичної шкоди чи прямої загрози громадській безпеці». Натомість письменник пояснив, що особисто для нього, як для «людини глибоко зануреної в російську літературу», цей вислів негативної інтонації не несе. - Це братерське звернення. А хохли – наші брати, як не крути, ми єдиний народ. Втім представники Інституту російської мови чітко пояснили, що даний вислів має зневажливий контекст. Тож, Марку, дяка тобі красна від українців, а не хохлів!
Нещодавно під час свого офіційного візиту до Києва єврокомісар Йоганес Ган переконував українську владу надати Донбасу особливий статус якнайшвидше – не чекаючи, поки РФ та підконтрольні Росії бойовики виконають свою частину Мінських домовленостей. І хоча мінські домовленості передбачають чітку черговість виконання пунктів, у цьому питанні Євросоюз очевидно готовий порушити традиційність юридичних зобов’язань і закрити очі на ці порушення, але ж заради чого? Чому ЄС просить Київ, по суті, відійти від виконання "Мінська" на користь позиції РФ? Відповіді на це питання ми не маємо. Хоча у ЗМІ і мали місце різні припущення, на кшталт того, що це лише дипломатичний хід і в кінцевому результаті ЄС змінить свою тактику і точку зору, а згодом відповідно і вимоги. Втім цього не сталося. Європейський союз в коментарі українському виданню «Європейська правда» підтвердив, що звертається до української сторони з пропозицією надати Донбасу особливий статус, не чекаючи, доки бойовики та РФ виконають перші пункти мінських домовленостей.
Не дивлячись на спроби влади та правоохоронників розігнати пікет у Вірменії, який світові ЗМІ вже охрестили ЕлектроМайданом, близько 15 тисяч активних громадян знову вийшли на центральні вулиці столиці з метою мирно протистояти соціальній та політичній несправедливості. Більше того, вірменці обізнані з приводу можливих провокацій з боку Росії, тому висловили свою думку на цей рахунок дуже просто, і навіть креативно. Сьогодні вранці протестувальники ЕлектроМайдану у Єревані зіпсували кремлівському пропагандистському каналу LifeNews сюжет доволі красномовними плакатами. Так, користувачі соцмереж викладають фото, на якому протестувальники біля кореспондента LifeNews, яка саме в цей час на камеру коментує ситуацію під час прямого включення, тримають плакати «Росія 24 – в ж*пу!». Нагадаємо, що наразі ще п'ять вірменських міст долучилися до сидячого протесту, який триває вже кілька діб. Люди вийшли на вулиці проти підвищення тарифів на електроенергію в країні.
З 23 червня в Україні починає функціонувати Візова інформаційна система Європейського Союзу (ВІС), про що йдеться у повідомленні на офіційному сайті Міністерства закордонних справ. Систему розгортають одночасно в усіх країнах «Східного партнерства», які стануть 17-м регіоном, де запрацює ВІС. Система передбачає, що під час подання заяв на отримання шенгенських віз братимуть відцифровані відбитки пальців та відцифровані фотографії. Шенгенські візи, отримані до 23 червня 2015 року, залишаються дійсними до зазначеного в них терміну. У рамках дії ВІС від надання біометричних даних звільняють дітей віком до 12 років; осіб, для яких надання відбитків пальців є фізично неможливим; голів держав та урядів, членів національних урядів з їхніми чоловіками/дружинами, супровідними особами, а також членів їхніх офіційних делегацій за наявності запрошення від урядів держав-членів ЄС або міжнародних організацій для офіційних цілей; суверенів та інших можновладних членів королівської сім'ї за наявності запрошення від урядів держав-членів ЄС або міжнародних організацій для офіційних цілей.
Учасники акції протесту проти подорожчання електроенергії у Вірменії, яку українські ЗМІ вже встигли охрестити «комунальним майданом», провели минулої ночі, 24 червня, на центральному проспекті Єревана мирний пікет. Поліція не намагалася розігнати демонстрацію. При цьому, за даними інформаційного агентства «Інтерфакс», учасники акції все ж таки звели своєрідні «барикади» зі сміттєвих баків. Натомість правоохоронці просили пікетувальників «забезпечити безпеку сидячої акції». - Ви повинні винести урни, оскільки ставити їх тут заборонено законом, – лунало з гучномовців. Як наголошує заступник начальника поліції Єревана полковник Валерій Осипян, поліція не планувала застосовувати силу проти учасників акції за умови, якщо вона збереже мирний характер. - Але у ваших пікетувальників є провокатори, які озброєні камінням та іншими предметами. Просимо усунути їх з метою убезпечення озброєних зіткнень, – заявив він. Не дивлячись на подібні заяви, сьогодні вдень пікетувальників було розігнано місцевою поліцією із застосуванням водометів. Сотні учасників мирної акції затримано, а саме 237 осіб, 10 з яких постраждало.
У ході телефонної розмови між президентом Петром Порошенком і прем'єр-міністром Канади Стівеном Харпером було обговорено питання двосторонньої співпраці, зокрема прискорення процесу переговорів про зону вільної торгівлі. Президенти обох країн підкреслили, що підписання ЗВТ між ними стане позитивним сигналом для інвесторів та бізнесу як в Україні, так і в Канаді, а також поглибить двосторонні відносини цих країн, − сказано в повідомленні. Харпер високо оцінив зусилля української влади, і зокрема Президента, на шляху до реформування України, він запевнив у готовності Канади допомагати в мобілізації міжнародної політичної та економічної підтримки України.
Мігранти, які проживають у Європі, за 2014 рік прислали додому 109,4 мільярда доларів США у вигляді грошових переказів. Про це йдеться в доповіді Міжнародного фонду сільськогосподарського розвитку (IFAD), опублікованому в понеділок, 15 червня. Лідером з отримання грошових переказів є Україна, яка отримала 7,587 млрд доларів. На другому місці − Польща, в яку перерахували 7,466 млрд доларів. На третьому − Нігерія з 7,412 млрд доларів. Доповідь IFAD ґрунтується на даних Світового банку. Найбільше в Європі мігранти надсилають грошей з Росії (20,6 мільярдів доларів США), Великобританії (17,1 мільярда), Німеччини (14 мільярдів), Франції (10,5 мільярда), Італії (10,4 мільярда) та Іспанії (9,6 мільярда). Разом ці країни дають 75 відсотків від загальної суми грошових переказів, відправлених із Європи. Третину від загальної суми − 36,5 мільярдів доларів − отримують країни Східної Європи, в тому числі Україна і Польща, а також країни Балтії та Балкан.
Прикордонні переходи України буде підключено до автоматизованих систем Інтерполу, заявив учора прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. Це робиться задля того, аби уже у вересні на основних пунктах пропуску перевіряти по базах даних будь-якого громадянина, який перетинає державний кордон України на предмет його наявності в базах даних розшуку Інтерпол. В зазначений термін 49 контрольно-пропускних пунктів мають бути підключені до системи Інтерполу. Яценюк підкреслив, що безпека кордонів є ключовою умовою для отримання безвізового режиму з ЄС. - Завдання Державної прикордонної служби − це вирішення технічних питань для отримання Україною безвізового режиму. І переконаний, що Держприкордонслужба з цим завданням впорається, − наголосив прем’єр.
Минулої п’ятниці, 12 червня, у соціальних мережах було поширено інформацію про вимогу українського прем’єр-міністра покарати директора охопленої на той час полум’ям Васильківської нафтобази під Києвом. На брифінгу Яценюк повідомив, що направив офіційне прохання Арсену Авакову «вжити заходів щодо притягнення до кримінальної відповідальності як директора бази, так і головного інженера, щодо яких було складено протоколи про адмінправопорушення». За словами прем’єра, наприкінці травня, у результаті перевірки, керівництво зазначеної нафтобази отримало чітке і невідкладне завдання усунути 64 недоліки на підприємстві, чого зроблено не було. Варто зазначити, що вітчизняні ЗМІ пов’язують ланцюг вибухів на нафтобазі, котрі посилювали пожежу і не дали змоги ліквідувати її за добу-півтори, як планувалося на початку операції, з перипетіями бізнесових інтересів нинішніх та колишніх власників підприємства. Його в першу чергу співвідносять з ім’ям колишнього міністра енергетики часів правління Януковича Едуардом Ставицьким.